Задължително сертифициране на сгради – какво трябва да знаете

На задължително сертифициране подлежи всяка сграда – държавна или общинска собственост с обща полезна площ над 1000 m2. Съгласно наредбата се издават две категории сертификати – А и Б и се предвиждат данъчни облекчения.

Сертификат “А” се издава за:

Сгради със стойност на интегрираната енергийна характеристика, равна или по-малка от еталонната, съгласно Член 15 от ЗЕЕ и наредбата по Член 169 по ЗУТ;

Сгради, построени до 1990 година със стойност на интегрираните енергийни характеристики, равна или по-малка от еталонната, съответстваща на изискванията на съответните нормативни актове по проектиране, изпълнение и приемане, действащи към 1999 година.

Сертификат “Б” се издава за:

Сгради със стойност на интегрираните енергийни характеристики, равна или по-малка от еталонната, съответствуваща на изискванията на съответните нормативни актове по проектиране, изпълнение и приемане, действащи към годината на въвеждане на сградите в експлоатация (Чл. 16 от Наредбата).

Сертификат не се издава за сгради, за които не са изпълнени изискванията за сатегория Б.

Данни за сградата – общо описание, предназначение, адрес, година на построяване, общи характеристики;

с/ст на интегрираната ЕХ, примерно годишен разход на енергия в кв.м. или в СО2 на сградата, която е сертифицирана и съответната еталонна проектна стойност на този вид сграда;

Име и адрес на лицето сертифицирало и рег. номер на удостоверението от регистъра

Номер, дата на издаване и срок на валидност

Сертификатът се съставя в два оригинални екземпляра, по един за възложителя и за лицето издало сертификата – чл.13, ал.1 от Наредбата.

Заверено копие от сертификата се изпраща в АЕЕ в 7-дневен срок от издаването му – чл.13, ал.2 от Наредбата.

Сертификатът се издава за цялата сграда със срок на валидност до 10 години – чл.7, ал1 от Наредбата

Наредбата за обследване за енергийна ефективност изяснява условията и реда за извършване на обследване за енергийна ефективност на енергийни потребители. В наредбата е дефинирана целта на обследването за енергийна ефективност и са определени енергийните потребители, подлежащи на задължително обследване, а именно:

Производители на стоки/услуги, чиито обекти имат годишно потребление на енергия, равно или по-голямо от 3000 MWh;

енергийни потребители с обща полезна площ над 1000 m2.

С наредбата са регламентирани сроковете за извършване на обследването за енергийна ефективност и подробно са разработени изискванията към лицата, имащи право да извършват обследвания.

Форма за запитване

9 + 11 =

Форма за запитване за фирми

10 + 6 =