За последните 30 години, системите с рекуператорни котли са допринесли за спестяването на енергия по целия свят. Системите за рекуперация на димните газове се използват във флота, промишлеността и енергопроизводството. Основното предимство на рекуператорния котел е уникалният дизайн на топлообменника. Топлообменната повърхност представлява тръба, огъната в спирална форма с планирано и контролирано разстояние между намотките. Рекуператорната секция може да се различава по диаметър, брой на топлообменниците и площ откъм димните газове. Комбинация от няколко секции дава възможност да се покрие потребността от пара в зависимост от обема на димните газове. Използването на стандартни секции предоставя много гъвкав начин да се построи желаният рекуператорен котел. Рекуператорните системи са подходящи за утилизация на енергията на отработените газове в обхвата от 200°С до 1 800°С и дебити от 700 кг/ч до 60 000 кг/ч. Няколко рекуператора могат да бъдат инсталирани за процеси с по-големи количества отработени газове. От практична гледна точка, цялата топлина в димните газове с температура над 200°С може да бъде възстановена и преобразувана в пара или в гореща вода. Единствената необходима енергия е електричество за захранване на захранващите и циркулационните помпи и, ако е необходимо, вентилатор за димните газове. Допълнително оборудване като питател, деаератор, кондензен съд и всяко друго необходимо оборудване може да бъде доставено върху компактно шаси. Тези шасита са напълно окабелени, с тръбни връзки и са тествани преди напускането на фабриката. Тази възможност позволява на клиента да намали до минимум разходите по инсталиране и пускане в експлоатация.
През 1968 г, рекуператорен котел беше инсталиран за първи път на борда на кораб и последвалите отлични резултати във флота дадоха основание да бъдат разработени и наземни инсталации. Типичните наземни приложения са свързани с пещи за горене на биологични отпадъци, двигатели с вътрешно горене, газови турбини, когенератори, стъкларски пещи, пещи за изпичане на емайл, пещи за термична обработка, термични оксидатори, екарисажи, и т.н.
Особености и предимства на рекуператорния котел.
Правоточен топлообменник: Компактен дизайн, Максимална топлоефективност, Малко водосъдьржание, Бърз старт;
Прави тръби: Минимален риск от пожар, Лесен за почистване, Ниска повърхностна температура, Нисък напор на димни газове; Шахматно разположение на тръбите: Висок топлообмен, Минимално отделяне на сажди
Принудителна циркулация: Няма водно ниво в котела, Свободен избор на посоката на димните газове и водата, Висок топлообмен Спирално навити тръби: Свободно разширение, „Суха“ работа – до 450° С температура на димните газове
Стандартни секции: Наличност, Кратък срок за доставка, Одобрена (сертифицирана) конструкция.
Обработката на водата: За да защити инвестициите на клиентите си, е разработена много успешна програма за обработка на водата. Специално проектирана за парогенераторите, тя осигурява безпроблемна и ефективна работа на парната инсталация. Тази високоспециализирана програма е приспособена към специфичните нужди на клиента. Химикалите за обработка на вода са от най-високо качество и икономични при употреба.