Американски учени откриха, че генетична промяна на клетките спира биологичния часовник и забавя стареенето, предаде Би Би Си. Специалистите от университета „Йешива“ в Ню Йорк съобщават в сп. „Нейчър медисин“, че нормален процес, който пречиства дефектни протеини в клетките, позволява на черния дроб у стари геннопроменени мишки да работи така добре, както у по-младите животни.
Според учените това коригиране на протеините един ден може да помогне на хора с прогресивни мозъчни заболявания като болестта на Паркинсон и Алцхаймер. Д-р Ана Мария-Куерво обяснява, че клетъчните протеини често имат много кратък пълноценен живот, защото системата, която трябва незабавно да ги почиства и рециклира, с времето става неефективна.
В резултат отслабва функцията на главни органи като сърце, черен дроб и мозък, които водят до болести на старостта. Д-р Куерво е създала мишка с две генетични модификации. Когато е активирана, едната увеличава броя на специфични клетъчни рецептори, свързани със системата, която рециклира дефектните протеини.
Втората модификация позволява да се задейства първата чрез проста промяна на начина на хранене. Изследователката е работила с 6-месечни мишки. Това е възрастта, на която системата за рециклиране на протеините при мишките започва да става по-неефективна.
Когато впоследствие чернодробната дейност на стари (двегодишни) мишки е била изследвана, тя е била същата и дори по-добра, отколкото у млади гризачи. Откритието показва, че е възможно да се коригират дефектните протеини, натрупали се в човешкото тяло с годините. Това ще позволи старите хора да бъдат по-дълго време здрави.
От БТА