Какво представлява ароматерапията?

Ароматотерапията представлява лечение чрез ароматни вещества.

Въпреки близо пет хилядната история на лечението с аромати и етерични масла, които са носителите на тези аромати, терминът “ароматотерапия” е въведен едва през 1937 година и едва през последната трийсетина години този метод на лечение започна да заема подобаващо място. Всъщност още древните лечители от Китай, Тибет, Индия, Япония и други, са препоръчвали мириса на цветя за профилактика или лечение на едни или други заболявания. Особено разпространено е било лечението с аромати в древен Египет. Бащата на медицината – Хипократ, също е използвал в своята лечебна практика ароматни вещества. Той например, препоръчвал аромата на розата за лечение на белодробни заболявания. Прочутият римски лекар Гален, който пък полага основите на фармацията е предписвал вдишване на аромата на различни растения при наличие на повишена нервност, главоболие, физическа слабост и други. Сред многобройните начини на лечение, с които разполага съвременната медицина, ароматотерапията е уникална с това, че тя може да комбинира успешно масаж и етерични масла, което я прави изключително специфична. Подобно на масажа, който може да се използва без етерични масла, така и етеричните масла могат да се прилагат без масаж – за вдишване или за приемане през устата, например. Това дава възможност ароматотерапията да се провежда по различни начини, в зависимост от знанията и опита на специалистите, които я практикуват и в зависимост от всеки конкретен случай.

И така, какво представляват етеричните масла, които стоят в основата на ароматотерапията? Етерично масло е това, което дава уханието на розата или на лавандулата, например. То представлява течност под формата на ситни капчици или сакчета в растението. В определен период от годината и в определени часове на деня количеството на етерично масло в растенията е най-голямо и тогава е най-подходящото време за тяхното събиране и за извличане от тях на етеричните масла чрез специален метод, наречен дестилация. Тези масла изобщо не са мазни и са силно летливи, което означава, че под въздействие на топлина те бързо се изпаряват. Именно парата на етеричното масло придава този аромат на растенията, който усещаме, когато се приближим до тях. Етеричните масла не се разтварят във вода, но са добре разтворими в растителни масла и в органични разтворители.

Всяко етерично масло притежава различни свойства и упражнява различно въздействие върху човешкия организъм. Етеричното масло от тамян и мащерка например, действа успокояващо, докато това от евкалипт, кипарис и босилек упражнява тонизиращ и ободряващ ефект. Етеричните масла имат и способността бързо да преминат през кожата, което ги прави ценни помощници в профилактиката и лечението на кожни заболявания, както и на мускулни болки, на хемороиди и разширени вени и др. Тъй като са летливи етеричните масла са подходящи и за вдишване при лечение инфекции на дихателните пътища например. Всъщност втрити в кожата или вдишани етеричните масла могат да достигнат до всеки орган и система в човешкия организъм, където да упражнят лечебното си действие. Днес е установено, че на нашата планета има над 400 000 миризми и човешкият нос, макар и не така чувствителен, както при повечето животни например, може да ги различи. Миризмите се възприемат от човека чрез специализиране клетки, разпръснати в лигавицата на носа. Тези клетки са свързани със специални нерви, по които възприетото дразнение достига до различни центрове на мозъка, които действат на настроението, отговарят за съня или бодърстването, влияят върху апетита и т.н.

Ароматотерапията може да се съчетава с всички други методи на лечение, включително и с хомеопатията, противно на редица схващания, които вече са остарели. Единственото условие за лечение с хомеопатични лекарствени средства е 20-30 минути преди и след приемането на такива, да не се консумира нищо и в момента на приема да няма специфичен вкус в устата.

Ароматерапията

Етеричните масла са силно концентрирани ароматни вещества, съдържащи се главно в цветовете, листата, плодовете, семената и корените на растенията. Те действат като катализатор и регулират растителния метаболизъм, като спомагат за адаптирането на растението в околната среда.

Истинските етерични масла се получават единствено чрез чисти физични процеси на дестилация или чрез студено пресоване на различните части на растенията. Получените растителни екстракти представляват летливи ароматни смеси съдържащи биологично активни вещества, наподобяващи хормони, витамини, антибиотици и антисептици. Етеричните масла притежават неповторими химични компоненти, които са фундаментални за живота. Ароматните им молекули проникват невидимо и влияят едновременно на множество нива в човешкия организъм.

При правилна употреба маслата стимулират естествените защитни сили в организма. Техните етерни молекули бързо се включват в системата на кръвообращението, проникват в организма и вдъхват нов живот на емоционалните и физическите реакции. Оказват влияние на сърдечно-съдовата система, имат транквилизиращи, релаксиращи и успокояващи свойства. Като растителни активни вещества те съдържат компоненти които са способни да разширяват кръвоносните съдове, да подобряват снабдяването на мускулите с кислород, да подобряват процесите на проводимост в тъканите. Етеричните масла стимулират нервната система, енергетизират, намаляват раздразнителността, емоционалната възбуда, нормализират съня, отстраняват натрапчиви мисли, повишават работоспособността. Могат да се разглеждат като универсални профилактични вещества с имунномоделиращи и антиоксидантни свойства, които възпрепятстват натрупването на свободни недоокислени продукти в организма, влияещи отрицателно на метаболизма и процесите на деление на клетките. Те ускоряват процесите на регенериране, ревитализиране и способствват за заздравяването и хидратирането на различните слоеве на кожата.

Бъдете предпазливи:

  • Използвайте етерични масла, само съгласно инструкциите
  • Ако сте чувствителни, за да се предпазите от нежелани алергични реакции, най-напред проверявайте всяко етерично масло върху малък участък от кожата. Смесете капка етерично масло с няколко капки зехтин. Направете превръзка върху областта на кожата и изчакайте 24 часа. Ако няма никакво раздразване можете спокойно да използвате това масло. Ако сте получили обрив, използвайте друго етерично масло.
  • Ако след период на употреба, станете чувствителни към някое етерично масло, то прекратете неговото използване.
  • Ако имате астма, бъдете много внимателни, тъй като някои етерични масла могат да предизвикат бронхиални спазми.
  • По време на бременност използвайте само етерични масла, които са безопасни за това състояние. Етерични масла като: босилек, тръстика, хвойна, див пелин, полски джоджен, розмарин, градински чай, мащерка и голтерия могат да създадат проблеми при вътрешен прием, възможно е дори ако са прилагани външно.

Форма за запитване

15 + 6 =

Форма за запитване за фирми

9 + 15 =