Около 250 хил. жени и 120 хил. мъже са болни от остеопороза у нас. Застрашени от заболяването са 800 хил. души, които имат по-ниска костна плътност.
В ранните стадии на остеопорозата болните могат да получат помощ от гинеколози, от ендокринолози и ревматолози, а при счупване – от ортопеди.
Остеопорозата е добила епидемиологични размери в световен мащаб след 80-те години на миналия век, което е свързано с процеса на урбанизация и промяната на начина на живот на хората. По данни на Световната здравна организация остеопорозата е третото по значимост заболяване след сърдечно-съдовите и раковите болести в света. Причина за изтъняването на костите е липсата на физическо натоварване, на високо преработените храни, алкохола и тютюнопушенето.
Заболяването на „чупливите кости“ е характерно за възрастните хора. То се развива след 50-годишна възраст – след менопаузата при жените и андропаузата при мъжете. Остеопорозата се изявява със счупвания след 70-годишна възраст.
Личните лекари у нас са запознати добре със симптомите на заболяването, но те не разполагат с време да информират пациентите си за превенцията от остеопороза.
От News.dir.bg