Фройд дава на съвременната психиатрия множество фундаментални хипотези. Той се занимава с въпроси и проблеми на човешките преживявания и опитности неизследвани дотогава. Симптомите на психиатричните нарушения, на подбора на думи, сънищата, изборът на любовен партньор, всичко това придобива значение в неговите трудове.
Поведението, чувствата, мислите и симптомите са заключителните общи пътища на изява на несъзнателния процес. Психическият детерминизъм е най-добре представен в концепцията за свръхдетерминацията – идеята, че някои вътрешни фактори са обуславящи в продукцията на симптоми като халюцинациите – значенията отдавани на тези феномени са все още физически детерминирани на базата на личното психологично състояние.
Друго главно перо в теорията на психоанализата е идеята за конструкцията на несъзнателната част от съзнанието. В своите изследвания Фройд установил, че отдавна забравени спомени се появяват отново в процеса на изследване. Това го навело на мисълта, че човешкият психичен апарат категоризира и цензурира някои мисли, спомени и чувства като неприемливи. Те остават репресирани и погребани в несъзнателното, но намират изява в парапракси – несъзнателни ежедневни дейности – грешки на езика и др.
В днешно време психоанализата се възприема като метод за изследване, терапевтична техника и предмет на научното и теоретичното знание.
Интерпретация на сънищата
Пациентите в процес на свободни асоциации често споменават сънища. В съня също съществува цензура и за да се изявят мисли, спомени подлежащи на нея те се преобразуват в невинни образи.
Кондензация – множество подсъзнателни импулси се явяват под формата на обобщен единен образ.
Заместителство – енергия или интензивност свързана с неприемлив обект се прехвърля към асоциативно свързан приемлив обект.
Символно представяне – идеи или обекти с висок потенциал се представят под формата на невинни образи свързани с тях.
Вторична ревизия – много първични образи на когнитивната активност се обработват от съзнанието в кохерентни форми по време на сън.
Афекти на съня – подтиснатите емоции не се явяват изцяло в съня, а мимикрират и могат да се явят като противоположни.
Тревожни сънища – отразяват грешка в обработващия съня механизъм.
Сънища на възмездието – компромисни между подтиснатото желание и репресивната служба на съзнанието.
Топографически модел на психичния апарат
Съзнателна система – част от психичния апарат, където постъпват перцепциите от отвън и от организма.
Пресъзнателна система – определя кои ментални случаи могат да бъдат внесени в съзнателната система чрез фокусиране на вниманието – второпроцесно мислене.
Несъзнателна система – динамична – там се задържа информация чрез цензура и репресия:
– близка е до инстинктивното (самозащита, сексуалност)
– съдържанието и е сведено до желания искащи осъществяване
– първопроцесно мислене – ръководено от принципа на удоволствието
– в нея се осъществява разделяне на спомените от техните вербални символи
д-р Мариан Ангелов
По материали от учебника на Каплин и Садок