Производствените процеси, такива като заваряване чрез стопяване са широко използвани и оказват силно влияние върху себестойността на производството и на качеството на изделията. Ето защо е важно да се гарантира, че тези процеси се провеждат по най-ефективния начин и че се прилага подходящ контрол върху всички аспекти на операциите. Най-общо стандарта ISO 9001 е разработен, за да се прилага в една съвместима система за управление на качеството.
В случай на заварени изделия, качеството не може да бъде инспектирано директно в продукта, то трябва да бъде изградено по време на производствения процес, даже и най-обширния и сложен не разрушителен тест не подобрява качеството на продукта.
Поради тази причина само системите за управление на качеството могат да бъдат недостатъчни да предоставят адекватна гаранция, че тези процеси са проведени правилно. За изделия, в които не трябва да присъстват сериозни проблеми по време на производството и при използването им, е необходимо да се проведе контрол от фазата на проектиране, минавайки през селекцията на материалите до производството и последваща инспекция. Например, лошото проектиране може да създаде сериозни и скъпо струващи усложнения в цеха, на площадката или по време на експлоатация, неправилната селекция на материалите, може да резултира в проблеми като пукнатини в заварените съединения.
За да се гарантира надеждно и ефективно производство, ръководството трябва да разбира и да преценява източниците на потенциални проблеми и да прилага съответни процедури за техния контрол.
Всичките тези съображения водят до разработването на специфични стандарти, каквито са стандартите EN 729 за заваряване чрез стопяване. Първото издание на този стандарт е с дата 1997 г. През 2005 г. ново преработено издание бе внедрено в системата на ISO под номер EN ISO 3834.
EN ISO 3834 е стандарт , който не зависи от вида на произвежданата заварена конструкция, който предоставя метод за демонстриране възможностите на производителя да произвежда заварени продукти със специфицирано качество, както в цеховете, така и на монтажните площадки. Поради тази причина, приложимите измерения за различни обстоятелства са идентифицирани, както следва:
- от производителите, за установяване и поддържане качествените изисквания при заваряване;
- при договаряне на спецификациите, за изискванията по отношения качеството на заварените съединения;
- от комисии, създаващи производствени нормали или приложими стандарти, които да специфицират съответните качествени изисквани на заварените съединения;
- от организации, оценяващи качественото изпълнение на заварените съединения, т.е. трети страни, клиенти или производители;
Като резултат, този международен стандарт може да бъде използван от вътрешни и външни организации, включително сертифициращи органи, които могат да предлагат сертифициращи услуги, чрез оценяване възможностите на производителите да отговарят на изискванията на клиентите, регулаторни или собствени изисквания на производителите.
Този международен стандарт е структуриран в пет части:
- EN ISO 3834-1: Наръчник за селекция и използване;
- EN ISO 3834-2: Подробни качествени изисквания;
- EN ISO 3834-3: Стандартни качествени изисквания;
- EN ISO 3834-4: Елементарни качествени изисквания;
- EN ISO 3834-5: Нормативни референции за изпълнение изискванията на EN ISO 3834-2, EN ISO 3834-3 и EN ISO 3834-4;
Трябва да се отбележи, че горните стандарти определят специфични качествени изисквания на различни нива, но не определят тези нива за някоя специфична производствена група. Производителите най-общо избират някое от тези нива (както е указано в части 2, 3 и 4 на стандарта), базирайки се на следните съображения относно техните продукти:
- размера и важността на критични продукти от гледна точка на сигурност;
- сложността на производството;
- диапазона на произвежданите изделия;
- диапазона на различните използвани материали;
- границите при които могат да се появят металургични проблеми;
- границите до които производствените несъответствия, т.е. неравности, изкривявания, неперфектни заварени съединения, могат да се отразят на работата на продукта;
Що се отнася до връзката между EN ISO 3834, който се прилага при производството със заваряване чрез стопяване и EN ISO 9001:2000, който се прилага към всякакъв вид производство или услуги, първият може да се счита като възможен начин за изпълнение на последващи, специфични изисквания при заваряване.
Все пак EN ISO 3834 е “сам за себе си” стандарт, тъй като неговото прилагане е възможно, даже и ако фирмата не използва каквато и да е система или друг стандарт за управление на качеството за някоя от нейните дейности.