От Вероника Шулева – психолог
Няма никаква нужда да се безпокоите! От този миг до края на живота си – можеш да изпитваш безпокойство за бъдещето, но и най-голямото ти безпокойство не е в състояние нищо да промени. Помни, че по определение безпокойството води до демобилизация в настоящето, като резултат на събития, които ще се случат или няма да се случат в бъдеще. Ако градиш планове и с дейността си в настоящия момент осигуряваш по-ефективно бъдеще, това не е безпокойство. Безпокойството е само тогава, когато по някакъв начин си демобилизиран в настоящето по повод на бъдещо събитие! Безпокойството става причина да бъдеш по-неефективен в настоящето. (Излишно е да се безпокоиш за детето!) Повечето тревожни картини на бедствия, които човек си представя, случайността носи повече полза, отколкото ужас. За да се изкорени безпокойството, трябва да се разберат причините които го пораждат. Безпокойството и вината са форми на самооценяващо поведение, които се различават само във времево отношение. Вината се отнася за миналото, а безпокойството – за бъдещето.
ПЕЧАЛБИ:
1. Безпокойството е дейност в настоящия момент. Като прекарваш сегашния си живот в безпокойствие и бездействие по повод на бъдещ момент от живота си можеш да избягаш от своето “сега” и от всичко в него, което те заплашва.
2. Използваш ли безпокойството си като причина за бездействие, ти отбягваш необходимостта да поемаш рискове. Извинение: “Нищо не мога да захвана, толкова съм обезпокоен!
3. Като се безпокоите можете да си прикачите етикета “грижовен човек”.
4. Безпокойството ви пречи да живеете. Човек, който непрекъснато се безпокои стои и само мисли, докато активният човек действа и извършва различни неща. Безпокойството е хитър начин, който ви позволява да продължите да бездействате. Очевидно да се безпокоите е по-лесно (макар и не така благородно), отколкото да бъдете активен и ангажиран човек.
5. Безпокойството може да доведе до язва, хипертония, главоболие, болки в гърба, мускулни спазми и др. – води до внимание от страна на другите и оправдават самосъжалението.
Стратегии за елиминиране на безпокойството:
I. Започни да гледаш на сегашните си моменти като на време, в което трябва да се живее, а не да се мисли за бъдещето. Когато усетиш, че се безпокоиш, запитай се: “Какво избягвам сега, като се безпокоя в този момент? След това се занимай с това, което отбягваш. Действието е най-добрата противоотрова срещу безпокойството.
II.Осъзнай безмислието на безпокойството. Многократно си задай въпроса: “Може ли нещо да се промени от това, че се безпокоя за него?
III. “Просто се безпокойте! Когато усетиш подтик да се безпокоиш виж дали това е нещо, което може да се демонстрира. Обърни се към някого и кажи: “Гледай ме – започвам ли да се безпокоя?!”
IV. Задай си въпроса: “Какво най-лошо може да се случи на мен (или на тях) и каква е вероятността то да се случи?”
V. Умишлено избери да постъпиш по начин, който пряко противоречи на обичайните сфери на твоето безпокойство. Например: Ако се притесняваш за парите, започни да ги харчиш още днес. Бъди като богатия вуйчо, който писал в завещанието си: “Тъй като съм с всичкия си, изхарчих всичките си пари, докато бях жив.”
VI. Започни да противопоставяш на страховете си ефективни мисли и поведение, защото успешното преодоляване на даден страх или безпокойство е най-подходящия начин да ги изкорените от живота си. Най-ефикасното оръжие срещу безпокойството е собственото ти твърдо решение да прогониш тази форма на невротично поведение от живота си.
Настоящият момент е ключът, който ще ти позволи да разбереш чувството си на вина и безпокойство.
НАУЧИ СЕ ДА ЖИВЕЕШ СЕГА, а не да пилееш настоящите си мигове в демобилизиращи мисли за миналото и бъдещето.
ЕДИНСТВЕНИЯТ МОМЕНТ, В КОЙТО МОЖЕШ ДА ЖИВЕЕШ Е СЕГАШНИЯТ ! НЕ ГО ПИЛЕЙ !