11 стъпки към стабилни финанси

1. Поставете си цели. Направете списък с нещата, които искате да постигнете и ги разпределете във времето. Кои от целите ви са смели мечти и кои са реалистични очаквания? Кои са най-важни? Кои представляват непосредствен проблем и кои са дългосрочни планове? Колкото по-рано се замислим над това, толкова по-голям времеви хоризонт имаме пред нас и толкова по-вероятно е да ги постигнем. Дори и на 20 си струва да се замислим как искаме да живеем на 40, на 60, на 80 години…

2. Планирайте. Планирайте дългосрочните си цели, планирайте и ежедневните си разходи. Планирането в ежедневието спестява пари, които може да се инвестират за постигане на дългосрочни цели. И колко по-рано започнем да заделяме пари за тях, толкова по-голям ще е делът на дохода от самите спестявания за постигане на тези цели за сметка на парите, които трябва да заделим от текущите си доходи.

Ето един пример: Ако искате да се пенсионирате със 100000 лева в банката след 10 години, ще трябва да заделяте по 510 лева на месец и да постигнете доходност 9% (на пазара има дългосрочни влогове с такава лихва). През това време вие ще сте внесли 61200 лева и по сметката ще са се натрупали допълнително 37624 лева от лихви. Ако обаче имате 40 години, за да заделите тези пари, тогава при лихва 9% ще е достатъчно да внасяте 25 лева на месец и след 40 години по сметката ви ще има 110498 лева, от които вие ще сте внесли само 12000, а 97992 ще са се натрупали от лихви. Ще кажете: какво ще са 110 000 след 40 години? Ако елиминираме инфлацията, при 9% на година, само от лихви ще имаме доход от 828 лева на месец срещу 510 или 25 внасяни през годините. Ако отчитаме инфлацията, нещата се усложняват. Но помислете – дори и да има през тези 40 години периоди, в които инфлацията изпреварва доходността (макар да е невероятно това да се случи през всичките 40 години), ако имате 40 години пред вас за да постигнете целта си ще имате по-голяма свобода на действие и възможност да бъдете по-агресивни в инвестициите си и съответно по-голям шанс да изпреварвате инфлацията. Освен това за 40 години ще минете през няколко икономически цикъла, а това са няколко възможности да увеличите капитала си или да неутрализирате възможни грешки.

3. Създайте си бюджет. Какви са годишните и месечните ни задължителни разходи? Какви пари остават? Фонд „бели пари за черни дни”, сметки за целеви и дългосрочни спестявания? Ако си поставим лимити тук и там и погледне на нещата в перспектива, ако интегрираме в бюджета си реалистични стъпки за постигане на поставени цели можем да постигнем много без големи лишения. За да работи наистина ни трябва проста формула, която да ни позволява да следим ефекта от промените, които предприемаме. В някои от следващите постове ще опиша по-подробно различни стратегии за личен бюджет.

4. Пазете ”финансовата си история”. Пазете съобщенията за сметки, банковите извлечения и дори касови бележки (сложете една кутия за обувки на удобно място и трупайте всичко там). От време на време ги организирайте и анализирайте. Колкото и да сме наясно какво и как харчим, когато седнем и опишем всичко, резултатът има отрезвяващ ефект и ни дава много информация. Добрият финансов архив е и абсолютна необходимост, ако искаме да инвестираме успешно – без подробна информация не можем да анализираме позициите си и да коригираме стратегията си.

5. Застраховайте се. Застраховайте се в случай на инцидент, дълго боледуване или загуба на трудоспособност. Подобни ситуации ограничават възможностите ни (или направо ги ликвидират) да бъдем проактивни и да компенсираме загубите. Подходяща застраховка ще ни помогне да не пожертваме спестявания, жилище и въобще всичко, което притежаваме в момент, когато най-много имаме нужда от тях.

6. Харчете по-малко, спестявайте повече. Редовните спестявания за конкретни неща и бъдещи планове, помагат да постигнем финансова стабилност, защото разширяват възможностите ни да се справяме по по-безболезнен начин с непредвидени ситуации. Те ни помагат и да живеем по-добре като ни позволяват да превърнем повече от целите си в реалност.

7. Откажете се от подхода „всичко или нищо”. Не се отказвайте да спестите 5 лева само, защото не може да спестите 1000. Не се отказвайте да инвестирате 100 лева, само защото не може да живеете изцяло от инвестиционен доход. Никога няма да съберете 1000 лева, ако не успеете да заделите 5, и за да се издържате от инвестициите си един ден – трябва първо да започнете. Освен това – ако не сме минали през управлението на малки инвестиции, няма как да се справим с управлението на големите, дори и един ден да спечелим от тотото.

8. Не се отклонявайте. Не че това е възможно винаги, живота все пак се случва без ни иска мнението. Но има голяма разлика дали бъркаме в спестяванията си (или спираме да заделяме) при драматични проблеми или просто при загуба на комфорт. И докато първото сигурно е наложително, за да можем да продължим напред, второто е поведение, които ни дърпа назад.

9. Бъдете честни със себе си. Когато потребяваме трябва винаги да сме наясно коя покупка в коя от двете категории попада – „неща, които искам” и „неща, които са ми необходими”. Защото ако се заблуждаваме, че не можем без нещо, сигурно се заблуждаваме и че не можем да постигнем друго! Всяко решение си има скрита цена и е по-добре да сме наясно с нея. Когато инвестираме трябва да сме наясно колко риск можем да поемем и докъде се простират знанията ни и къде започват мненията. Пазарите често се водят от алчност и страх и трябва да сме наясно доколко можем да ги контролираме чрез добра информираност и компетентен анализ на фактите.

10. Образовайте се. Когато става въпрос за пари е по-добре да пасуваме, когато не разбираме. Но да не разбираме не означава, че не можем да разберем. Информацията за икономиката, в която функционираме и пазарите, в които участваме, познаването на основни принципи и стратегии за финансова стабилност и независимост са нашата застраховка за взимането на смислени и адекватни решения за себе си. Защото никой няма да се погрижи за парите ни по-добре от самите нас (дори и да може). Информацията е навсякъде, само трябва да осъзнаем, че е необходимо да я следим и да положим усилие.

11. Отделете време. Освен да се образоваме, трябва да и да прилагаме наученото и това отнема време. Аз гледам на това като на малък бизнес настрана – никой няма да ми плати тези часове, но те внасят нови възможности и повишават качеството ни на живот. И най-важното – приближават ме към идеалната версия на моя живот. И когато сложим всичко в ред, трябва пак да отделяме ежемесечно време за финансите си – ситуациите се променят, приоритетите също. Ако редовно актуализираме стратегиите си според тези промени ще имаме винаги адекватен план за действие и няма да взимаме решения в момент на паника.

Успех на всички,

От natisparite.com

Форма за запитване

14 + 12 =

Форма за запитване за фирми

6 + 7 =